ПРЕВЕНЦИЈА КАРДИОВАСКУЛАРНИХ БОЛЕСТИ – КАРАВАН ЗДРАВЉА

ПРЕВЕНЦИЈА КАРДИОВАСКУЛАРНИХ БОЛЕСТИ – КАРАВАН ЗДРАВЉА

У Клубу Опште болнице „Др Лаза К Лазаревић“ у оквиру Каравана здравља, Пројекат Министарства здравља, који се спроводи уз подршку Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ и локалних самоуправа, општих болница и и домова здравља, одржана је едукативна Трибина

Превенција кардиоваскуларних болести је  најзначајнији фактор у очувању здравља . Запослени из Опште болнице, Дома здравља и представници Локалне самоуправе града Шапца,  могли су се упознати са факторима ризика који изазивају инфаркт и шлог, од чега сваки други становник мачванског округа изгуби живот.

Хипертензија, гојазност, повишен ниво масноће у крви, пушење, дјабет и изостанак физичке активности  су најзначајнији фактори ризика, поред стреса, алкохола, поремећаја спвања и  конзумирања енергетских напитака.

Превенција је најзначајнија и намењена је свим становницима  а превнтивни прегледи су полаз сваког појединца за очување здравља. Фокус је на радно способном становништву јер се старосна граница знатно померила. Мотивисати младе  људе  да дођу на превентивни преглед  док су потпуно здрави и без симптома како би контролисали  свој липидни статус, крвни притисак и ниво шећера у крви. Превентивни прегледи где се контролише комплетан организам су уједно контрола и за онколошка оболевања, саопштио је директор Опште болнице др Слободан Поповић.

У плану је предузимање корака и организовање превентивних прегледа где се акценат  ставља на индивидуални преглед и приступ сваком пацијенту – саопштио је Проф. др Небојша Тасић саветник у Министарству здравља Републике Србије.

Представница Института за јавно здравље Србије  „Др Милан Јовановић Батут“   изнела  је податке да од 110 000 умрлих,   55 000 је преминуло од кардиоваскуларних болести. Подаци су  из  2020. године и закључак је да је  последица овако високог броја – глобализација  нездравог начина живота. Неопходно је понудити пацијентима јасне препоруке у вези здравих навика иза којих стоји држава, што је начин да се овакви проценти смање.

Др Снежана Ковачевић, субспецијалиста интерне медицине и кардиолог ,  скренула  је пажњу на процену и препознавање фактора ризика  сваког пацијента што условљава  персонализовано лечење.

Директорка Дома здравља „Др Драга Љочић“ др Мирјана Васић Илић је скренула пажњу колегама и присутнима да наша установа има Саветовалиште за  одвикавања од пушења где се на професионалан начин приступа и помаже пацијентима да се ослободе ове штетне навике. Наша установа свакако треба да буде носилац превенције и да се свакодневно ради на едукацију младе популације о штетности енергетских пића и све популарнијих електронских цигарета.

Превенција се развија кроз цео живот.