10 феб Прим.др. Мирјана Лапчевић, Председница удружења оболелих од реуматских болести Србије
У Дому здравља „Др Драга Љочић“ , Прим. др Мирјана Лапчевић, Председница удружења оболелих од реуматских болести Србије,а на позив директрке др Јасмине Станковић, одржала је предавање и разговарала са здравственим радницима наше установе. Скренута је пажња на значај ране дијагностике реуматске запаљенске болести као и на велики број оболелих у Србији и то 70 000 лица укључујући и 2 000 деце. Суштина је у неупућености да се обољење јавља у раном узрасту, чак од 16-е до 55-е године, што значи у репродуктивном периоду и ако се не открије и не лечи на време води великим проблемима (инвалидности, оперативним методама и хоспитализацији).
Наша установа се бави примарном здравственом заштитом , а лекари су и први контакт са оболелим , препознавањем првих симптома (раном дијагностиком) упућују оболеле реуматологу на даљу обраду. Реуматоидни артритис је хронично запаљенско реуматско обољење које пре свега захвата зглобове, али неретко и унутрашње органе, нервни систем и кожу. Спада у групу системских болести везивног ткива и чешће се јавља код жена.
Према Европској Алијанси за борбу против реуматизма, У Европи, свака четврта особа болује од неког облика хроничне реуматске болести. Оно што је забрињавајуће за једну заједницу је да у Србији од аутоимуних реуматских болести , болује око 100 000 млладих . Акценат је стављн на постављање дијагнозе у прва три месеца и адекватно лечење како би се болест довела у ремисију.
- Клиничке студије су значајан елемент стратегије против болести – изјавила је Прим. др Мирјана Лапчевич